حمیده لسانی | مصاحبه کننده

حمیده لسانی در سال ۱۳۵۸ در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک افغانستان به دنیا آمد. در سن چهار سالگی همراه با خانواده‌ی خود به ایران مهاجرت کرد. در سن شش سالگی، به دلیل بروز مشکلاتی مادر و پدر خود را از دست داد و برادر و خواهرزاده‌اش مسوولیت تربیت او و خواهر کوچکترش را بر عهده گرفتند.

خانم لسانی دوران کودکی‌اش را با تلاش برای موفقیت در برابر چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه شده بود، پشت سر گذاشت. وی دوران مکتب را با موفقیت سپری کرد و در سال ۲۰۱۴ به دریافت مدرک لیسانس در رشته‌ی روزنامه‌نگاری از دانشگاه کابل نایل شد و از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ تحصیلات خود را تا مقطع ماستری در رشته‌ی علوم سیاسی در دانشگاه پیام نور کابل به اتمام رسانید و در سال ۲۰۱۹ دوره‌ی دکتری خود را در رشته‌ی روابط بین‌الملل از دانشگاه بین‌المللی گیلان آغاز کرد. با سقوط نظام جمهوری در تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱ به دلیل مشکلاتی که در هنگام مهاجرت با آن مواجه شده بود، مجبور به ترک تحصیلات خود شد.

خانم لسانی، در کنار تحصیلات مسلکی، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ به عنوان یک کارمند دولتی در وزارت انکشاف دهات و وزارت شهرسازی و مسکن کار کرد.

وی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ تولیدکننده و مجری برنامه‌ی سایه در تلویزیون راه فردا بود و با تعداد زیادی از زنان موفق مصاحبه کرد و پس از مواجه شدن با تبعیض‌ها و تابوهای موجود در جامعه و تهدیدات مستقیمی که دریافت کرد، از کار در رسانه استعفا داد و مجبور به ترک تمام پلتفرم‌های رسانه‌ای شد.

حمیده در سال ۲۰۱۶ همراه با دوستانش سازمان توانمندسازی زنان را تأسیس کرد و تا سال ۲۰۲۱ سرپرستی این نهاد را بر عهده داشت. وی در سال ۲۰۱۸ با کمک برخی از مهندسین و کارشناسان زن، اولین کارگاه تعمیر و نگهداری موبایل برای زنان را در کابل راه‌اندازی کرد. وی در سال ۲۰۱۷ عضو اتاق بازرگانی و صنایع زنان افغانستان بود و برای فعالیت‌های خود در این اتاق جایزه بی‌بی خدیجه را دریافت کرد. او هم‌چنین در شورای اجتماعی بهسود، شورای اجتماعی ۴۰ دختر و برخی سازمان‌های دیگر در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان فعالیت کرد.

پس از سقوط نظام جمهوری، حمیده با خانواده خود به دیار مهاجرت پناه برده و به عنوان عضو برجسته‌ی تیم عملیاتی شیشه میدیا در حوزه‌ی حقوق زنان کار می‌کند.