عصمت نثار | نوازنده و آهنگسرا

عصمت نثار نوازنده، آهنگ‌سرا و مربی موسیقی مشهور افغانستان است که در بیستم اپریل ۱۹۶۸ در پل‌خمری ولایت بغلان متولد شد. وی در سنین جوانی به موسیقی علاقه گرفت و بیش از سی سال را وقف آهنگ‌سازی، آوازخوانی و رهبری گروه‌های موسیقی برجسته در افغانستان کرده است. نثار به دلیل استعداد استثنایی و مهارت رهبری، نامی قابل احترام در حلقه‌ی نوازندگان افغان محسوب می‌شود.

نثار، علاوه بر نوازندگی، به مدت هشت سال به عنوان مدیر و معلم گروه موسیقی سا در لیسه‌ی عالی معرفت خدمت کرد. در این مدت، وی نسلی از آوازخوان‌های جوان را الهام بخشید، آموزش داد، دانش و تجربیات خود را با آن‌ها در میان گذاشت و به آنها کمک کرد تا استعدادهای موسیقی خود را شکوفا کنند. گروه سا، تحت مدیریت و رهبری عصمت نثار، صدها قطعه سرود و آهنگ برای جوانان و دانش‌آموزان تولید کرد که در میان خانواده‌های افغان از محبوبیت بالایی برخوردار بود. گروه موسیقی سا در زیرمجموعه‌ی شبکه‌ی تلویزیونی سا فعالیت داشت که توسط بنیاد ملی برای دموکراسی (NED) حمایت می‌شد.

عصمت نثار در ماه نوامبر ۲۰۲۲ به شهر ساسکاتون، در ایالت ساسکاچوان کانادا پناهنده شد و در حال حاضر به عنوان مدیر و مربی گروه موسیقی سا، حدود سی نفر از خواننده‌های بااستعداد افغان، عمدتاً زنان و دختران جوان را، در مجموعه‌ی رسانه‌ای شیشه میدیا تحت آموزش دارد.

فداکاری و تعهد عصمت نثار به موسیقی تزلزل‌ناپذیر باقی مانده و با اشتیاق خود به این هنر الهام‌بخش جوانان در این زمینه است. نثار به عنوان مدیر و مربی گروه موسیقی سا، دانش و تجربه‌ی زیادی را در کار خود به نمایش گذاشته است. مهارت‌های رهبری و استعداد استثنایی عصمت نثار در موسیقی، وی را قادر به ایجاد محیطی کرده است که خلاقیت و یادگیری را تقویت می‌کند. وی مدیر ماهری است که می‌تواند با دانش‌آموزان خود ارتباط برقرار کند و آن‌ها را برای دست‌یابی به ظرفیت و شایستگی‌های کامل خود تشویق کند.

حضور عصمت نثار به عنوان کارمند تمام‌وقت شیشه میدیا نه تنها باعث افزایش ظرفیت حرفه‌ای این نهاد می‌شود، بلکه از مهارت‌های این نوازنده‌ی سرشناس نیز بهره می‌برد. نثار الگویی برای نوازندگان مشتاق و الهام‌بخش همه‌ی کسانی است که به قدرت دگرگون کننده‌ی موسیقی اهمیت می‌دهند.