علی امید | فوتوژورنالیست

علی امید، استاد پیشین دانشگاه کابل؛ عکاس، خبرنگار و گرافیست افغانستانی است که در این حوزه  بیشتر از بیست سال سابقه‌ی فعالیت دارد. وی، در سال ۱۳۶۰ خورشیدی در روستای زردسنگ ولسوالی پنجاب ولایت بامیان به دنیا آمده و تحصیلات ابتدایی خود را در مکتبِ زردسنگ و دوره لیسه را در لیسه‌ پنجاب بامیان به اتمام رسانیده است. آقای امید تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۳۸۲ در دانشکده  هنرهای زیبای  دانشگاه کابل در رشته‌ی گرافیک دیزان به پایان رسانیده است. وی به مدت سه سال در مرکز فرهنگی آیینه زیر نظر استادان خارجی رشته فوتوژورنالیزم را آموزش دیده و در سال ۱۳۹۴، مدرک ماستری خود را در رشته‌ی گرافیک تبلیغاتی و مطبوعاتی از دانشگاه معمار سینان در استانبول ترکیه به دست آورده است.

آقای امید، بیش از شش سال به صفت استاد و آمر دیپارتمنت فوتوگرافی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل فعالیت نموده و  قبل از آن در دوره پانزدهم پارلمان افغانستان به حیث مسوول طراحی نشریات و هم‌چنین به عنوان گزارش‌گر، مدیر بخش فیلم و عکس پارلمان وظیفه داشته است.

علی امید، به مدت یک سال در وزارت عدلیه‌ی افغانستان، به عنوان فوتوژورنالیست و مسوول بخش فنی در ریاست نشرات آن وزارت، با موسسه‌ی گویته و جی آی زید کشور آلمان در بخش فرهنگی، در سفارت کانادا مقیم کابل و کمیته‌ی سویدن در افغانستان در بخش تدریس فوتوژونالیزم، و هم‌چنان با  کمیته صلیب سرخ در کابل، آرشیف ملی افغانستان، موزیم ملی افغانستان در بخش‌های عکاسی خبری و علوم کامپیوتری کار کرده و آموزش داده است.

آقای امید، کار خبرنگاری را در سال ۱۳۸۴ شروع کرده و تصاویر، طرح‌های گرافیکی، کارتون‌ها و عکس‌های خبری خود را در ده‌ها روزنامه‌ی داخلی و خارجی، هفته‌نامه، مجله و وب‌سایت منتشر نموده است.

آقای علی امید، در نمایشگاه و جشنواره‌های زیادی اشتراک کرده است. در کنار این‌ها، در برنامه‌های کامپیوتری بخش‌های اداری، گرافیکی‌های دو بعدی و سه بعدی نیز از توان‌مندی خوب برخوردار است.

وی هم‌چنان عضویت چندین نهادِ فرهنگی و آموزشی را داشته و در چندین نمایش‌گاه عکاسی و هنری در داخل و خارج اشتراک کرده است. از زمان خدمت شان تا کنون سفرهای آموزشی و کاری، به کشورهای زیادی، از جمله به کشورهای: هند، ایران، امارت متحده عربی، بلجیم، هالند، ایتالیا، چین، اندونیزیا، سویس، روسیه، عربستان سعودی، پاکستان، ترکیه و آلمان داشته است.

 

علی امید بر زبان‌های انگلیسی، ترکی، فارسی و پشتو تسلط کامل دارد . آقای امید، در حالِ حاضر در شهر فیلن آلمان زندگی می‌کند و یکی از همکاران فعال انستیتوت تحقیقی و پژوهشی باختر در برلین می‌باشد. وی به عنوان یک عضو برجسته و فعال شیشه میدیا، به گسترش حوزه‌ی تخصصی‌اش در بخش گرافیک، عکاسی و خبرنگاری همچنان ادامه می‌دهد.