محمد رضا عزیزی | ویدیو ادیتور

محمد رضا عزیزی که با اسم رضا عزیزی نیز شناخته می‌شود، در ماه سنبله‌ی ۱۳۷۵ در دهکده‌ی شاکی نوکی در منطقه‌ی قره‌باغ ولایت غزنی افغانستان چشم به جهان گشود. وی اولین قدم‌های خود را در دنیای علم و دانش در مکتب ابوریحان البیرونی در قره‌باغ گذاشت. وی در این مکتب خواندن و نوشتن را فرا گرفت و به سخنان معلمان خود روی صندلی مکتب گوش داد.

در اواخر سال ۱۳۸۹ خورشیدی، به دلیل وخامت اوضاع امنیتی، رضا و خانواده‌ی وی با ترک شاکی نوکی به کابل نقل مکان کردند. در زمستان همان سال، وی برای ادامه‌ی تحصیل وارد لیسه‌ی عالی معرفت شد. معرفت فرصت‌های جدیدی را برای وی فراهم کرد. وی علاوه بر نوشتن در مجله‌ی ‌‌آینه‌ی معرفت، در اجرای برنامه در رادیو معرفت و یادگیری عکاسی و ویرایش فیلم در دیپارتمنت هنر و رسانه‌های معرفت نیز سهم گرفت.

رضا عزیزی در سال ۱۳۹۳ با فراغت از صنف دوازدهم لیسه‌ی عالی معرفت، برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی اقتصاد وارد دانشگاه کابل شد. تجربه‌ی چهارساله‌ی دانشگاه وی فقط منحصر به تحصیل، حفظ و گذراندن امتحانات نبود؛ بلکه وی در سال دوم تحصیل خود در “قیام تبسم” و در سال بعدی در “جنبش روشنایی” نیز فعالانه شرکت کرد.

رضا عزیزی در سال ۱۳۹۹، به معرفت بازگشت و به عنوان ویراستار ویدیو در شبکه‌ی تلویزیونی سا، اولین کانال آموزشی-تفریحی در افغانستان مشغول کار شد. با سقوط افغانستان به طالبان، رضا و خانواده‌ی وی در اوایل سال ۱۴۰۱ به پاکستان پناهنده شدند و در ماه عقرب همین سال، از طریق برنامه‌ی انتقال بنیاد سی‌مرغ، به شهر ساسکتون، در ایالت ساسکاچوان کانادا عزیمت کردند.

در زمان حضور در پاکستان، رضا در تأسیس شیشه میدیا به عنوان نهادی که به تولید محتوای رسانه‌ی اجتماعی می‌پردازد، سهم گرفت. وی در عین حال، مسوولیت ویرایش فیلم، تیزرهای تبلیغاتی، طراحی آرم و کلیه‌ی تنظیمات صوتی و تصویری شیشه میدیا را بر عهده داشته است.

آقای عزیزی، در برنامه‌ی آموزش خوشه‌ای یا کلستر ایجوکیشن نیز فعالانه مشارکت دارد و از طریق این برنامه فرصت‌های آموزشی را برای دخترانی که از زمان تصاحب افغانستان توسط طالبان از آموزش محروم شده بودند، فراهم می‌کند.