نجیب الله مسافر | عکاس

نجیب الله مسافر، عکاس خبری مشهور افغانستان، متولد سال ۱۹۶۳ در کابل است. وی تحصیلات خود را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا، بخش نقاشی در سال ۱۹۷۰ به پایان رساند. فعالیت حرفه‌ای نجیب‌الله در عکاسی حرفه‌ای نیز زمانی آغاز شد که وی تحصیلات نظری و عملی خود را در دانشکده‌ی هنرهای زیبا زیر نظر هنرمندان سرشناس افغانستان پی گرفت. مسافر با گذراندن یک برنامه‌ی آموزشی دو ساله‌ی عملی و تیوری در بخش عکاسی خبری آینه، زیر نظر خانم کیت کلارک روزنامه‌نگار برجسته‌ی بی‌بی‌سی و استادانی دیگر مانند منوچهر دقتی، گلن، شان دیوید و مارگریت، مهارت‌های خود را افزایش داد.

عکس‌های نجیب‌الله مسافر در نمایشگاه‌ها، پروژه‌ها و مسابقات مختلف عکاسی به نمایش درآمده و آثار او در مجلات خارجی متعددی به چاپ رسیده است. برخی از نمایشگاه‌های برجسته‌ی او عبارتند از: “زمستان گرسنگی هزاره‌ها” که در آن شصت و هشت عکس را به نمایش گذاشت و نمایش دیگری که شصت خاطره از فرهنگ و جامعه‌ی مدنی افغانستان را برجسته کرد. او آثار خود را در مکان‌های مختلفی از جمله سفارت آمریکا، پایتخت هلند، سوئیس، ایران و دوشنبه، تاجیکستان، و ولایت‌های مختلف کشور به نمایش گذاشته است.

نجیب الله مسافر علاوه بر فعالیت‌های گسترده در زمینه‌ی عکاسی، دانش و تخصص حرفه‌ای خود را با عکاسان مشتاق نیز به اشتراک گذاشته است. او طی کارگاه‌ها و جلسات حرفه‌ای متعدد، عکاسی حرفه‌ای را به گروه‌های مختلف از جمله ده‌ها نفر در فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی، مرکز فوتوژورنالیسم آینه، لیسه‌ی عالی معرفت و نهادهایی دیگر در ولایت‌های مختلف کشور به فرهنگ و جامعه‌ی مدنی آموزش داده است.

مسافر در همراهی با سه عکاس دیگر افغان، مرکز عکاسی خبری چشم سوم را تأسیس کرد و از طریق TEPC یک نمایشگاه عکس با کمیسیون مستقل حقوق بشر به مناسبت روز جهانی کودک برگزار نمود.

نجیب‌الله مسافر قبل از پناهنده شدن به کانادا، یکی از اعضای هیأت موسس و هیأت مدیره‌ی  موسسه‌ی ارتقای ظرفیت مدنی معرفت بود. وی هم‌چنین دپارتمنت هنر لیسه‌ی معرفت را راه‌اندازی کرد که در آن صدها هنرمند استعدادها و استعدادهای هنری خود را در عکاسی، نقاشی و موسیقی پرورش دادند. او در سال ۲۰۱۷ یک وبسایت عکس به نام www.3rdeye.af  تأسیس کرد که بستری را برای عکاسان افغان فراهم می‌کند تا آثار خود را به نمایش بگذارند.

در حال حاضر، نجیب الله مسافر مدیر ارشد هنر و رسانه در شیشه میدیا است. عضویت نجیب الله مسافر به عنوان کارمند تمام‌وقت شیشه میدیا نه تنها ظرفیت حرفه‌ای این نهاد را افزایش داده است، بلکه از مهارت‌های این هنرمند و عکاس مشهور برای کیفیت تولیدات هنری شیشه میدیا نیز استفاده می‌شود