نصیر احمد سهرابی | موسیقی دان

نصیر احمد سهرابی یکی از موسیقی‌دانان برجسته‌ی افغان، تنظیم کننده‌ی موسیقی، فعال حقوق بشر و حقوق زنان است. او با استفاده از هنر موسیقی به بسیاری از کارهای مهم در حوزه‌ی ایجاد جامعه‌ی مدنی عاری خشونت در افغانستان کمک کرده است.

نصیر احمد سهرابی در سال ۲۰۱۰ مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی آموزش از دانشگاه آموزش و پرورش کابل کسب کرد. پس از تشدید خشونت‌های طالبان در سال ۲۰۱۰، وی به‌عنوان یکی از فارغ‌التحصیلان برجسته‌ی لیسه‌ی عالی معرفت، به معرفت برگشت و گروه موسیقی این لیسه را ایجاد کرد و از طریق این ابتکار، برای ایجاد یک گروه موسیقی فعال که به ارتقای فرهنگ صلح و تحمل در افغانستان کمک می‌کند، به ‌طوری فداکارانه تلاش کرد.

گروه موسیقی لیسه‌ی عالی معرفت بعدها به گروه موسیقی سا ارتقا یافت و در مجموع صدها آهنگ و سرود قشنگی تولید کرد که به آواز محبوب خانه‌های افغانستان تبدیل شد. گروه سا در برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی برجسته مانند طلوع، تی‌وی ون، آریانا و رادیو و تلویزیون ملی حضور یافت. این گروه، هم‌چنین به سفارت‌خانه‌های خارجی در کابل برای اجرای سرودهای زیبای خود دعوت شد و در مراسم‌هایی که وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌کرد، مانند مراسم زنگ بازگشایی مکاتب، شرکت کرد.

نصیر احمد سهرابی با مراکز آموزشی دیگر مانند لیسه‌ی کوثر، لیسه‌ی کوشان و لیسه‌ی خصوصی پگاه نیز کمک کرد و موسیقی و آوازخوانی را به صدها پسر و دختر آموزش داد. وی هم‌چنین صدها کلیپ موسیقی را به صورت آهنگ‌ها و موسیقی با محتوای ضد خشونت و نفرت تولید کرد که در شبکه‌های اجتماعی در دسترس است. این فعالیت او به ارتقای هنر آوازخوانی در بین دختران و ایجاد احساس مسوولیت اجتماعی در جامعه کمک بسزایی داشته است.

نصیر احمد سهرابی با نهادهایی که فرهنگ دوستی بین اقوام و ادیان مختلف را ترویج می‌دهند، مانند تیم کمک به آسیب‌دیدگان کابل، همکاری کرد. این تیم برای خانواده‌های قربانیان جنبش روشنایی مساعدت فراهم کرد و برای فرزندان آن‌ها فرصت‌هایی برای تحصیل و یادگیری مهیا ساخت.

نصیر احمد سهرابی تجربه‌ی استفاده از برنامه‌های کامپیوتری مختلف از جمله Adobe Audition، Adobe Premiere، Cubase و FL Studio را دارد و در رهبری و کار گروهی از مهارت شایسته‌ای برخوردار است.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان و بازگشت این گروه در سال ۲۰۲۱، او و خانواده‌ی وی در تاریخ ۱۹ اگست ۲۰۲۱ به‌صورت غیرقانونی وارد پاکستان شدند. وی در حال حاضر یکی از اعضای فعال تیم عملیاتی شیشه میدیا است و از دانش و تخصص خود در فعالیت‌های مختلف سازمان استفاده می‌کند.

نصیر احمد سهرابی به زبان دری، پشتو و انگلیسی آشنایی دارد.