نعمت الله رحیمی | ویراستار ارشد و قصه پرداز

سفر نعمت الله رحیمی در صنعت رسانه‌های افغانستان با اراده و تعهدی عمیق به ایجاد تأثیری مثبت مشخص می‌شود. او در این صنعت در نقش‌ها و مسؤولیت‌های مختلف از جمله گزارشگری، گردانندگی، تهیه‌کنندگی، کارگردانی، نویسندگی، ویراستاری، تحقیق علمی، مدیریت تولید، ریاست نشرات و سردبیری خدمت کرده است. هر کدام از این نقش‌آفرینی‌ها، سطحی از تعهد و شایستگی را برای وی به ارمغان آورده و او را به دریافت جوایز و تقدیرهای بسیار نایل ساخته است.

کار رحیمی در صنعت رسانه‌، به برجسته ساختن مسائل مهم و ارتقاء ارزش‌ها در افغانستان کمک کرده است. او در بخش تعلیم و تربیه‌ی همکاران رسانه‌ای نیز سابقه‌ی طولانی دارد و برخی از مشهورترین چهره‌های رسانه‌‌ای در افغانستان و حتا رسانه‌های بزرگ بین‌المللی، الفبای رسانه را زیر نظر او آموزش دیده‌اند.

او لیسانس کارگردانی سینما دارد و در تولید کارهای نمایشی و تلویزیونی فعال بود. تولید مجموعه‌ی «عروس فراری» یک پروژه‌ی نوآورانه بود که به مسأله‌ی چشم و هم‌چشمی‌های منطقه‌ای، تجمل‌گرایی، رشد عنعنات ناپسند، تحمیل هزینه‌های کمرشکن و از هم پاشیدن بینان‌های یک زندگی نو پا می‌پرداخت.

این پروژه، همراه با پروژه‌ها و فعالیت‌های دیگر، نشان‌دهنده‌ی تعهد رحیمی به استفاده از رسانه به عنوان یک ابزار برای تحول اجتماعی است.

آقای رحیمی، علاوه بر دستاوردهای حرفه‌ای، برای ایجاد تغییری مثبت در جامعه تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را انجام داده است. وی در پروژه‌های مختلف مربوط به حقوق بشر، برابری جنسیتی و مبارزه با تروریسم همکاری کرده است.

کار او در این زمینه‌ها، دوسیه‌های قانونی زیادی را به محاکم سپرده و در مواردی معین، زندگی او را با چالش روبه‌رو و وی را مجبور کرده است تا به زندگی مخفی روی بیاورد؛ اما وی برغم تمام این دشواری‌ها در تعهد خود به عدالت اجتماعی پایدار بوده است.

تعهد رحیمی به صنعت رسانه و تعهد او به عدالت اجتماعی، وی را به یک دارایی ارزش‌مند در خانواده‌ی رسانه در افغانستان تبدیل کرده است. توانایی او در تولید محتوای با کیفیت بالا که مخاطبان را جذب کرده تا آنان به مسایلی مهم توجه ‌کنند، مهارت او به عنوان یک روزنامه‌نگار و متخصص امور رسانه‌ای را به اثبات می‌رساند.

با وجود چالش‌هایی که رحیمی با آن‌ها روبه‌رو شده است، وی با تلاش بی‌وقفه‌ی خود به کار در رسانه ادامه می‌دهد. وی از این امکان برای حمایت از عدالت اجتماعی و مبارزه برای حقوق جوامع محروم کار گرفته است. تعهد پایدار رحیمی به ایجاد تغییری مثبت در جهان، الگوی الهام بخش برای کسانی است که می‌خواهند در جوامع خود تأثیر مثبت داشته باشند.

به طور کلی، سفر آقای رحیمی در صنعت رسانه در افغانستان، شاهد استقامت و تعهد وی در برابر سختی‌ها و نابرابری‌ها است. رحیمی سال‌ها به عنوان گزارشگر، خبرنگار، برنامه‌ساز، مجری، تهیه‌کننده، کارگردان در تلویزیون‌های ملی و سبا فعالیت کرده است.

سپس او بیش از شش سال مدیر تولید و رییس نشرات تلویزیون ورزشی3 بود، رییس خبرخانه‌ی خبرگزاری بست باستان، مدیریت تولید تلویزیون هیواد و سردبیری روزنامه‌ی صبح کابل، پست‌های دیگری است که رحیمی سال‌ها در آن‌ها فعالیت کرده است.

وی در مقام مدیر تولید برنامه‌های تلویزیون «سا»، از اعضای مؤسس این تلویزیون به عنوان نخستین کانال آموزشی– تفریحی در افغانستان بود که توسط بنیاد ملی دموکراسی «NED» حمایت می‌شد. وی در حال حاضر به عنوان ویراستار ارشد و قصه‌پرداز «شیشه میدیا» که رسانه‌ای برای ایجاد تحول اجتماعی در افغانستان است، خدمت می‌کند.